Ukrajna is elvérezhet Zelenszkij Magyarország és Szlovákia elleni kegyetlen bosszújában
Az ukrán elnök nem is Oroszországnak akart ártani elsősorban.
Az a látszat keletkezett, hogy a Jobbik és Oroszország között van valamiféle szövetség. Interjú.
„Feltűnő, hogy az Ukrajna ellen indított orosz agresszió kapcsán mennyire élesen bírálja a Jobbik a magyar kormányt. Nincs Orbán politikájában valami olyan, amit el tud fogadni? Azért kérdezem ezt, mert ön sem mindig utasította el Putyin háborúit. 2014-ben még megértően viszonyult az oroszok terjeszkedéséhez. Pedig a Krím annektálása már akkor is egy szuverén ország megcsonkítása volt.
A választóvonal 2022. február 24.
Ezzel vitatkoznának a szakértők. Rácz András történész azt mondta, hogy ez a háború nem egy, hanem immár kilenc éve, a Krím orosz megszállása óta folyamatosan tart.
Tisztelem Rácz Andrást, és minden sorával egyet szoktam érteni. Ő az egyik legmélyebb ismeretekkel rendelkező ember, akit valaha ismertem ennek a konfliktusnak a kapcsán. Vitatkozni nem szeretnék vele. Mindenkinek a figyelmébe ajánlanám viszont, hogy a Nyugatnak egészen egy évvel ezelőttig a szeme sem rebbent.
Én nem a Nyugat, hanem az oroszok viselkedése felől utalok arra, hogy 2022. február 24. nem vízválasztó.
Az én fejemben 2014-ben egy összeomló Ukrajna képe volt, ahol a központi hatalom beindított egy elképesztő erejű ukránosítási folyamatot, ami hadüzenet volt a kisebbségeknek Ukrajna területén. Nehéz a Majdan téri eseményeket követő első parlamenti intézkedést, a nyelvtörvény visszavonását másként értékelni. Nekem magyar országgyűlési képviselőként a kárpátaljai magyarság érdeke volt az elsődleges szempont. Isten látja a lelkemet, ebben az aggódásomban, mint az Európa Tanács egyik delegáltja, akkor megkerestem azokat a delegációkat, amelyeknek kisebbsége él Ukrajna területén. Ezt a kérdést határozottan képviseltem, nem ukrán-ellenes, hanem kisebbség-párti oldalról. Furcsa volt, hogy egy magát jobboldalinak tartó, a határon túli magyarságért aggódó kormányban nem volt nyitottság arra, hogy ezt a kérdést akkor hangsúlyosan megjelenítsük a diplomáciai törekvéseinkben. Az orosz delegáció részéről persze volt erre nyitottság. A románokkal nehéz kisebbségi ügyekben együttműködést összehozni, a lengyelek elzárkóztak, így egyedül maradtam ebben az ügyben az oroszokkal, akiknek nagy létszámú kisebbségük él Ukrajna területén. Az a látszat keletkezett, hogy a Jobbik és Oroszország között van valamiféle szövetség.
Ezt a látszatot nyilván erősítette, hogy ön az oroszok meghívására vett részt megfigyelőként. A nyelvtörvény valóban rendkívül problematikus válasz az ukránok részéről, de akkor sem fogadható el az, hogy egy ország bevonul egy másik országba és ott területeket foglal el. Ha ebben egyetértünk, akkor a 2014-es és a mai helyzet közti különbség nem az oroszok viselkedésében van, hanem abban, hogy az ukránok akkor nem tudtak védekezni, most meg tudnak. A nyelvtörvénnyel kapcsolatos aggodalom miatt nem látta ezt a folyamatot így, egyben?
Ez a konfliktus akkor nekem az ukránok versus kisebbségek kérdésként merült fel, amiben az oroszok egyes lépései legitimnek tűntek. Magyarország nem tud akkora erőket mozdítani a saját kisebbsége melletti kiállásként, mint Oroszország, amely azt mondta: megvédem az orosz kisebbséget a határon túl. Én ezt ekként interpretáltam akkor. Ettől függetlenül képes vagyok belátni a hibámat, és képes vagyok revideálni az akkori elgondolásaimat. Visszatekintve azt látni, hogy az orosz birodalmi logika egyetlen pillanatra sem bicsaklik meg. Amikor ők nemzeti kisebbségek melletti kiállásról tesznek tanúbizonyságot, akkor is a birodalmi terjeszkedés áll a háttérben. Ezt sajnos utólag be kell, hogy lássam. Számomra megdöbbentő volt, amikor 2021. december 15-én Oroszország megfogalmazta a NATO és az Egyesült Államok felé azt a jegyzéket, amelyben a volt szovjet tagköztársaságokat és a volt szocialista országokat a saját érdekszférájába sorolta. Ez volt az a pont, amikor minden magyar embernek, minden hazafinak, akinek Magyarország szuverenitása fontos, Ukrajna oldalára kellett volna állnia, beismerve azt, hogy ez a háború nem csak Ukrajna ellen zajlik, hanem az orosz birodalmi terjeszkedés része, aminek Magyarország ugyanúgy a célpontja lehet, ahogy most Ukrajna az.”
Nyitókép: Facebook